50 MHz Contest 2012

DSC_8964Tilføjet den 18-06-2012
af Jan Anderschou

Så gik vi i luften igen – denne gang fra en bette knold i Hørbylunde Plantage, nærmere betegnet Store Hørbyhøj. Stedet, der under krigen bl.a. blev brugt som radioposition, ligger i dag hen som idyllisk plet i den skønne danske natur.På sædvanlig velforberedt måde ledede OZ9V, Poul Erik slagets gang. Ikke alene havde han fundet den skønne plet, men også fået Hedeselskabets tilladelse til, at oprette en radiostation på stedet. Poul Erik havde også opsat skilte, så klubbens medlemmer og andre interesserede kunne finde vej.

Desværre var skiltene svære at finde – der var i hvert fald ikke mange klubmedlemmer der fandt vej til stedet, og de gik således glip af op til flere sjove oplevelser. Men for de der fandt vej, var det en spændende oplevelse. På det radiomæssige var det så som så. 6 meter båndet har sine særheder, og dem fik vi tydeligt at mærke. Signalerne kom og gik som at slutte på en kontakt. Hver QSO skulle gennemføres ad flere gange, for at overføre de få nødvendige oplysninger. Kun godt 20 forbindelser blev det til, men med afstande på op til 1700 km, kom vi da lidt omkring.

DSC_8915Inden vi nåede så langt skulle teknikken lige bringes i orden. Jørgen OZ1ETE havde parkeret traileren med generatoren lidt nede ad vejen og den tøffede fornøjeligt uden at overdøve skovens fugle alt for meget.

Jørgen fandt en kvist i skoven til at lave de sidste justeringer, og så var vi klar til at gå i luften. Faktisk i rigelig god tid, for som sagt var alt planlagt til mindste detalje, så det klappede ganske flot.

DSC_8903Så fik vi tid til lidt adspredelse på de lavere frekvenser. Klubbens QROlle var medbragt, ligesom Jesper OZ2JUM, havde fundet sit eksemplar frem. Jim OZ7JI havde medbragt sin campingdipol, der efter et større udviklingsarbejde blev hængt til tørre i masten. Således veludstyret kunne vi følge livet på diverse frekvenser.

Efter nogen tid opstod et mindre teknisk problem. Jespers QROlle ”stod af” og antog en lav impedans på DC indgangen. Meget lav, ja faktisk belastende lavt. Jesper har noget at kigge på derhjemme. Nå, men klubbens QROlle var som sagt også med, og blev tilsluttet, efter fastspænding af volumepotentiometret.

Apropos camping, så havde vi også Bent med. Han ved en del om den tilværelse, og var klædt på til at møde enhver udfordring. Således skulle man ikke stå og se sulten ud ret længe, før han fandt campingweberen frem og diskede op med diverse lækkerier.

Det var også Bent, der venligt havde stillet sin campingvogn til rådighed, så vi kunne sidde i tørvej. Allerede om lørdag blev vi så glade for løsningen, at vi er gået i realitetsforhandlinger med Bent om, at overtage campingvognen, så den kan blive indrettet mere permanent tiil formålet. Mere herom senere, men en af udfordringerne er opstaldning, så hvis du har en god løsning på dette område, hører vi gerne herom.

Søndagen viste sig fra sin våde side, men humøret var højt og vi fik endda gæster. Men på båndet var der ikke meget at komme efter, så over middag trak vi stikket, sænkede masten og pakkede sammen. Snart var pladsen tømt for moderne bekvemmeligheder og kunne efterlades uden spor – forhåbentligt til Hedeselsbakets anerkendelse, så vi kan benytte deres velvillighed en anden gang.

DSC_8992 DSC_8853 DSC_8890DSC_8985 DSC_8981 DSC_8993 DSC_8916 DSC_8888
DSC_8837
DSC_8867 DSC_8932 DSC_8919 DSC_8892DSC_8869
DSC_8939
DSC_8909 DSC_8947 DSC_8910 DSC_8861 DSC_8914 DSC_8953 DSC_8975 DSC_8922 DSC_8907
DSC_8955
DSC_8882 DSC_8857 DSC_8846 DSC_8921 DSC_8859

Comments are closed.